طرح اوکراین در جبران کمبود شدید برق با کمک لامپ «ال‌ای‌دی»

اوکراین از شهروندان خود خواست تا لامپ‌های قدیمی را با لامپ‌های «ال‌ای‌دی» کم‌مصرف برای کاهش کمبود انرژی ناشی از حملات روسیه تعویض کنند.

طرح اوکراین در جبران کمبود شدید برق با کمک لامپ «ال‌ای‌دی»

به گزارش گروه بین‌الملل مدیریت استراتژیک، دولت اوکراین روز دوشنبه از شهروندان این کشور خواست تا لامپ‌های قدیمی را با لامپ‌های «ال‌ای‌دی» کم‌مصرف رایگان برای کاهش کمبود انرژی ناشی از حملات روسیه تعویض کنند.

 به گزارش خبرگزاری «رویترز» «یولیا سویرینکو» وزیر اقتصاد اوکراین با راه اندازی برنامه‌ای با حمایت اتحادیه اروپا و با هدف جایگزینی ۵۰ میلیون لامپ رشته‌ای، گفت که همه می‌توانند پنج لامپ رشته‌ای را با پنج لامپ ال‌ای‌دی در دفاتر پست تعویض کنند.

وی گفت: «هدف این است که در چند ماه آینده کسری انرژی ناشی از حملات موشکی و پهپادی روسیه به زیرساخت‌های برق که اغلب میلیون‌ها اوکراینی را بدون نور، آب یا گرمایش گذاشته، کاهش دهیم.»

سویرینکو گفت: «اوکراین در جبهه‌های نظامی، اقتصادی و انرژی می‌جنگد و این گام مهم برای کاهش فشار بر سیستم انرژی اوکراین است.»

بر اساس این گزارش، صرفه جویی در انرژی برای کمک به اوکراینی‌ها برای گذراندن اولین زمستان از زمان حمله روسیه به این کشور حیاتی است.مقامات دولتی گفته‌اند که حدود 40 درصد از سیستم انرژی  اوکراین آسیب دیده و برخی از نیروگاه های اوکراین در قلمروهایی هستند که توسط نیروهای روسیه اشغال شده است.

اپراتور شبکه ملی اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد که کسری انرژی با افزایش مصرف در شروع هفته کاری و کاهش دما به زیر صفر «قابل توجه» است و  خاموشی برنامه ریزی شده برق در سراسر کشور را اجرا کرد.

«متی ماسیکاس» سفیر اتحادیه اروپا در اوکراین گفت که این اتحادیه ۳۰ میلیون لامپ ال ای دی و فرانسه پنج میلیون لامپ دیگر تهیه خواهند کرد. ماسیکاس گفت که اتحادیه اروپا ژنراتورها و سایر تجهیزات را  نیز به اوکراین ارسال می‌کند.

پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید