جمهوری آذربایجان: ارمنستان با آمبولانس سلاح و تجهیزات جنگال در منطقه مستقر می‌کند

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان مدعی شده که یگان‌های مسلح ارمنستان با استفاده از آمبولانس در حال تقویت مواضع رزمی خود در مسیر «خانکندی» هستند.

جمهوری آذربایجان: ارمنستان با آمبولانس سلاح و تجهیزات جنگال در منطقه مستقر می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل مدیریت استراتژیک، جمهوری آذربایجان روز شنبه مدعی شد که ارمنستان با استفاده از آمبولانس‌ها، حمل و نقل نظامی غیرقانونی در منطقه قره باغ انجام می‌دهد.

به گزارش وبگاه شبکه خبری «تی‌آرتی» در بیانیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان آمده است که یگان‌های مسلح ارمنستان با استفاده از آمبولانس در حال تقویت مواضع رزمی خود در مسیر «خانکندی» هستند.

در بیانیه ادعایی وزارت دفاع جمهوری آذربایجان آمده است: «فیلم‌های گرفته شده حرکت آمبولانس‌ مملو از سلاح، مهمات و همچنین مین‌های ضد نفر و ضد تانک را نشان می‌دهد.»

باکو مدعی شده ارمنستان با انتقال دستگاه‌های جنگال تهدیدی جدی برای ایمنی پرواز هواپیماهای غیرنظامی در حال عبور از حریم هوایی جمهوری آذربایجان ایجاد می‌کند.

روابط بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان از سال ۱۹۹۱ به این سو پرتنش بوده است. در پاییز ۲۰۲۰، جمهوری آذربایجان در ۴۴ روز درگیری، چند شهر، روستا و آبادی را از اشغال ارامنستان آزاد کرد. این جنگ با توافقنامه صلح و با میانجیگری روسیه پایان یافت.

علیرغم گفت‌وگوهای جاری بر سر توافق صلح بلندمدت، تنش‌ها بین کشور در ماه‌های اخیر بر سر جاده لاچین، تنها مسیر زمینی که ارمنستان را به منطقه قره‌باغ متصل می‌کند، افزایش یافته است.

یکی از مهم‌ترین مشکلات باقیمانده بین دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر مسیر مهم لاچین است که باکو آن را مسدود کرده یا ایست بازرسی شدید اعمال می‌کند. این مسیر منطقه قره‌باغ را به ارمنستان متصل می‌کند. ارمنستان بارها اعلام کرده باکو به کاروان محموله‌های بشردوستانه برای ارامنه منطقه قره‌باغ کوهستانی مجوز عبور نمی‌دهد.

در تحولی دیگر، وزرای امور خارجه چین و فرانسه در تماس تلفنی آخرین وضعیت قره باغ کوهستانی از جمله مسیر مهم «لاچین» را ارزیابی کردند. «کاترین کولونا» وزیر امور خارجه فرانسه روز شنبه در تماس تلفنی با «وانگ یی»، همتای چینی خود درباره وضعیت قره‌باغ کوهستانی گفت‌وگو کرد. در بیانیه وزارت خارجه فرانسه آمده است که کولونا و وزیر خارجه چین در مورد وضعیت قره باغ کوهستانی، اوکراین و نیجر و سایر موضوعات مربوط به همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه گفت‌وگو کردند. وزیر خارجه فرانسه درخواست خود برای بازگرداندن تردد آزاد از طریق کریدور لاچین، و تامین گاز طبیعی و برق بدون وقفه برای مردم قره باغ را تکرار کرد.

پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید