اهمیت سفر رهبر چین به فرانسه/ پکن شکاف اروپا و آمریکا را عمیق‌تر می‌کند؟

سفر رئیس‌جمهور چین به فرانسه ازآن‌جهت اهمیت دارد که هر دو کشور پشتیبانی‌کننده طرفین جنگ اوکراین هستند؛ اما آنها با درک اهمیت و اولویت روابط تاریخی و تجاری خود، اجازه ندادند منافع ملی آنها تحت‌تأثیر ماجراجویی کشورهای دیگر شود. اما چگونه چین و فرانسه روابط خود را توسعه خواهند داد؟ گزارش خبرآنلاین را بخوانید.

اهمیت سفر رهبر چین به فرانسه/ پکن شکاف اروپا و آمریکا را عمیق‌تر می‌کند؟

رسول سلیمی: «شی جین‌پینگ» رهبر چین بعد از پنج سال به پاریس رفت تا با «امانوئل مکرون» همتای فرانسوی خود دیدار کند. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، موضوعات روابط اروپا با چین، تجارت و جنگ اوکراین در دستور کار مذاکرات شی با ماکرون و «اورسولا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا خواهد بود. طبق این گزارش، شی به مکرون گفته که روابط چین و فرانسه «الگویی برای جامعه بین‌المللی در خصوص هم‌زیستی مسالمت‌آمیز و همکاری برد – برد بین کشورهایی با نظام‌های اجتماعی مختلف است»

رهبر چین تأکید کرده با برقراری روابط چین و فرانسه، یک پل ارتباطی بین شرق و غرب ساخته خواهد شد و روابط بین‌المللی دو کشور می‌تواند در جهت گفتگو و همکاری دنبال شود. او تأکید کرده: “ما از سرمایه‌گذاری شرکت‌های فرانسوی به چین استقبال می‌کنیم” و افزوده: “برای این منظور، ما به طور کامل بخش تولید چین را باز کرده‌ایم و برای گسترش دسترسی به بازار مخابرات، پزشکی و سایر خدمات، سریع‌تر حرکت خواهیم کرد. ”

توسعه تجارت چین و فرانسه با حفظ منافع سیاسی

کارشناسان روابط بین‌الملل می‌گویند فرانسه در حال پیشرفت صنعتی‌سازی مجدد بر اساس نوآوری سبز است، درحالی‌که چین در حال تسریع توسعه نیروهای تولیدی باکیفیت جدید است. تجارت دوجانبه از زمان برقراری روابط دیپلماتیک نزدیک به ۸۰۰ برابر افزایش یافته و به ۷۸.۹ میلیارد دلار رسیده است. سرمایه گذاری دو طرف بیش از ۲۶ میلیارد دلار است و بیش از ۲۰۰۰ شرکت فرانسوی خود را در بازار چین ادغام کردند. چین بزرگ‌ترین شریک تجاری فرانسه در خارج از اتحادیه اروپا است و فرانسه نیز بزرگ‌ترین شریک تجاری چین در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

طرح مسائل امنیتی بین دو کشور بخش دیگری از مذاکرات بود که به گفته کارشناسان، این اظهارات و توافقنامه‌های همکاری بر نگرش باز و صداقت و حسن‌نیت چین برای تقویت همکاری با فرانسه و اروپا تأکید می‌کرد و نشان‌دهنده یک سیگنال مثبت برای کارآفرینان اروپایی و تثبیت‌کننده روابط تجاری چین و اروپا در برابر فشار جدایی بود.

دیدگاهتان را بنویسید